No.BMW 1 SERIES HATCHBACK F40/F21/F20 2020+
MOQ
1
Package Size
80*23*15 cm
Packaging Details
Neutral Packing / Color Box
Delivery Time
In stock: 1-3 working days ; Out of stock: 5-7 working days
Payment Terms
T/T, PayPal, Western Union, MoneyGram
Supply Ability
20000 sets / month
Car Year:
Hatchback F40 2020+ year
Hatchback F21 2012-2019 year
Hatchback (5 doors) F20 2011-2019 year
Description
What is Automatic Power Tailgate Lift Kit
Technical Parameters:
Part Name Parameters
Rated Voltage: 12V
Operating Voltage: 9-16V
Working Current: 5A (Instantaneous working current: <20A)
Operating Temperature: -30℃ ~ 80℃
Quiescent Current: <2mA
Storage Temperature: -40℃ ~ 90℃
Box Dimensions: 161mm*79mm*25mm
Remote Control: Key Fob / Front Dash Button / Back Tailgate Button / Foot (Kick) Sensor (Optional)
Product Specification:
Double lever intelligent double Hall automatic pivot adjustment protection. Combined with the controller, it can achieve high learning settings, anti-pinch and other functions, achieve comfortable and smooth opening and closing. When closing the door, the tailgate is automatically pulled and closed by the electric suction lock. Reduce closed gravity. The tailgate locking actuator is driven directly by the intelligent electric tailgate controller, and provide tailgate unlocking status information. Design expert with 20 years of industrial product background. Use Vehicle-level master chip, built-in intelligent learning algorithm to ensure the safety of the electric tailgate operation, anti-pinch and other functions. Use Vehicle-level master chip, after the car is locked, the overall standby current of the control box is <1mA, which will not consume the original car battery.